DARILA
Tatjana Lubej
Tatjana Lubej sem od leta 2004 zaposlena na Osnovni šoli Janka Glazerja Ruše, kjer poučujem nemščino kot dejavnost v RaP (od 1. do 9. razreda), obvezni izbirni predmet (7. do 9. razred), obvezni izbirni predmet Vzgoja za medije in redni predmet Domovinska in državljanska kultura ter etika. Leta 2017 smo kot partner v Ersamus + projektu ImTeam4EU prejeli evropsko nagrado Qualitätsiegel 2017, ki jo podeljuje Nacionalna agencija za EU-programe na področju šolstva. Leta 2019 sem kot članice šolske predmetne skupine prejela nagrado Blaža Kumerdeja.
Leta 2021 sem prejela Šilihovo odličje. Napisala sem strokovne recenzije za učbeniške komplete Wegweiser 1 Neu, Wegweiser 2 Neu in Wegweiser 3 Neu, Mini Deutsch 3 mit Nelli, Maximal 1 in 2, e-učbeniki za nemščino v 7., 8. in 9. razredu.
Nacionalni in mednarodni projekti:
Stisni roko v pest, Eufolio, ImTeam4EU, ATS 2020, deutsch.info, kids.deutsch.info, disleksija.deutsch.info, deutsch.info: OLGEA učenje nemščine na prostem in spodbujanje okoljske ozaveščenosti (razvijanje gradiva za poučevanje nemškega jezika na prostem ter tako v pouk nemščine vnesti gibanje, okoljske kompetence, senzorične izkušnje in interdisciplinarno učenje).
Delavnice in samostojni referati na nacionalnih in mednarodnih seminarjih:
mednarodni kongres IDT, Labin Kvaš ’14, SIRikt, Mednarodni posvet o večjezičnosti Bratislava.
DARILO
26. september 2024, spletno
Učenje nemščine na prostem in spodbujanje okoljske ozaveščenosti
Mnogi učitelji jezikov iščejo načine, kako v svoj pouk vpeljati okoljske vsebine, izkustveno učenje in medpredmetno povezovanje. Posebej pouk jezikov je zelo primeren za uvajanje takšnih vsebin, le da mora biti seveda prilagojen starosti in jezikovnemu znanju otrok.
V tem prispevku bomo predstavili naše izkušnje s projektom “deutsch.info/olega: učenje nemščine na prostem in spodbujanje okoljske ozaveščenosti”. Cilj projekta je razviti gradiva in ponuditi nadaljnje usposabljanje za poučevanje nemškega jezika na prostem ter tako v pouk nemščine vnesti gibanje, okoljske kompetence, senzorične izkušnje in interdisciplinarno učenje. S takšnim celostnim pristopom k učenju jezika želimo izboljšati znanje otrok na področju nemškega jezika in okoljske ozaveščenosti, kot tudi spodbujati njihovo zdravje in socialne veščine.